Porvoo (põhiliselt)

Vot mis ütles

Vot mis ütles

Teeks siis vahelduseks ühe kokkuvõtliku postituse, mis koosneb rohkem kui ühest pildist. Kuigi statistikat vaadates tundub, et lugejad on kõik suvetuttu jäänud. Pole midagi, eks siis loete tagantjärgi.

Igastahes, ma tulin nüüd õigete eestlaste hulka ja käisin Soomes Ikeas. Kust ma, tõsi küll, endale midagi ei soetanud. Ja tegelikult polnud see käimine seal nagu eesmärk omaette. Eesmärk oli lihtsalt puhkust maha looderdada. Igapäevase postituse pildid said kõik segi nagu Kört-Pärtli särk, need siin üritavad järjekorras olla aga eelnevat mitte korrata.

Kelle unistus ei oleks kell 06:53 hommikul laevu vaadelda?

Kelle unistus ei oleks kell 06:53 hommikul laevu vaadelda?

Praktilisel kohe Porvoosse saabumise järel leidis tänaval aset järgmine stseen:

Kehapettega ujub mulle külje alla meesterahvas ning ütleb midagi soome keeles. Pilku tema poole keerates saan aru, et tegemist on usukuulutajaga, näpus soome keelne jumalasõna.
Mina: I’m sorry, I  don’t speak Finnish.
Tema: You don’t speak Finnish?
Mina: No
Tema: I thought you are Finnish, you look so happy.

Kae näe imet. Õnnelikud Põhjamaad me kõik siis 😉

Porvoo on hurmav mudajõekesega linnake.

Porvoo on hurmav mudajõekesega linnake. Lillemosaiiki on nad asutamisaastaks märkinud 1346, kuigi teistel andmetel on see ehk hoopis 1380. Esimese variandi puhul on linnal tänavu 670 sünnipäev. Eriliseks teeb linnakese tõsiasi, et tegemist on ühega kuuest Soome keskaegsest linnast. Ma otsisin, mis võiks olla ülejäänud 5 aga paraku pole ma tulemustes päris kindel. Palju paistab olevat arutelu teemal – kas mõni keskaegne ehitis teeb linna kohe keskaegseks?

Vanalinn on midagi sellist Haapsalu, Viljandi ja kõigi Lindgreni raamatute taolist

Vanalinn on midagi sellist Haapsalu, Viljandi ja kõigi Lindgreni raamatute linnade sarnast. Linna nimi on soomestatud rootsi keelsest – Borga (lõpus a, mille peal ringike) ja tähendus “kindlus” ja “jõgi”. Linnas on u 50tuhat elanikku, 2011. aasta parlamendivalimistel hääletas 25% inimesi Swedish People’s Party pool. Jälgi on nii rootlsastest kui venelastest (nt tsaar Alexsander I on linna ajaloos olulist rolli mänginud). Pildil olev raekoda on väidetavalt Soome vanim (valmis 1764. aastal), Porvoos on ka kogu Soome vanim siiani töötav kaubamaja (Simolin House, 1854).

Ei ole midag teha aga Põhjamaades on kommipoodidel ikka kohe teine esteetika.

Ei ole midag teha, Põhjamaades on kommipoodidel ikka kohe teine esteetika.

...

Tegemist on sadamalinnaga

Sellelt tänavalt sai 1760 aastal alguse tulekahju, mis hävitas linna 293 majast üle 200.

Sellelt tänavalt sai 1760 aastal alguse tulekahju, mis hävitas linna 293 majast üle 200. Süüdlaseks osutus varajastel hommikutundidel ülekeeda otsustanud kalasupp.

Aknalaudadel on neil igasuguseid asju. Mitte ainult mingeid kunstlilli ja kasse nagu Eestis.

Aknalaudadel on neil igasuguseid asju. Mitte ainult mingeid kunstlilli ja kasse nagu Eestis.

Suurest tulekahjust puutumata jäänud tänav.

Suurest tulekahjust puutumata jäänud tänav.

Legendi kohaselt paigutas Saatan ise need kaljurahnud nii, et sinna tekkis looduslik trepp. Nagu sildid ütlevad - talvel seda tänavat ei hooldata.

Legendi kohaselt paigutas Saatan ise need kaljurahnud nii, et sinna tekkis looduslik trepp. Nagu sildid ütlevad – talvel seda tänavat ei hooldata.

Tulega pole porvoolastel üleliia vedanud. 2006. aastal mängis keegi purjakil nooruk kirikus tulega, arvestamata, et just on tehtud tõrvamistöid. Katus põles täielikult ära.

Tulega pole porvoolastel üleliia vedanud. 2006. aastal mängis keegi purjakil nooruk kirikus tulega, arvestamata, et just on tehtud tõrvamistöid. Katus põles täielikult ära. Aga porvoolased on ettevõtlikud – suveniiripoest saab osta postkaarte põleva kirikuga. Pole midagi teha, füür peab ju jooksma.

Nii ongi

Nii ongi. Teadjamad räägivad, et pidada kurja eemale peletama.

Nagu postkaardilt

Nagu postkaardilt

Villa Anttilla tuli koos basseiniga. Ja maasikatordiga (Tartumaa maasikad!). Ja kassiga.

Villa Anttilla tuli koos basseiniga. Ja maasikatordiga (Tartumaa maasikad!). Ja kassiga.

Selles piirkonnas (sh Porvoos endas) on veel hulk vaatamisväärset. Seega, kui võimalus tekib läheks tagasi küll. Villas pistis perenaine mulle pihku paksu kaardi looduskaunite kohtade ja jalgrattaradadega. Porvoo Taidetehdasesse me üldsegi ei jõudnud. Meat Districti huvi on mul hetkel sellepärast, et kõht läks tühjaks. Läbimata jäi Soome esimene kanepilabürint (Postimäki, 2 km kolme meetriste taimede keskel). Käimata jäi mänguasjamuuseumis ja minatuurmaailmas.

Järgmisel päeval alustasime orienteerumist tagasi tsivilisatsiooni. Võttes esiti ette Albert Edelfeldi (Soome (ning Porvoo) oma ja väga viljakas impressionist) suveateljee külastuse (katuseaknad põhja poole!) ja ühe iidse kivikalme vaatluse.

...

Tere, Põhjamaa loodus!

Siis seiklesime IKEAs. Ja tutvusime AirBnB kaudu Marjaanaga. Joogatädi, kes annab oma tunde Kreekas, armastab teed ja ikoone.

Siis seiklesime IKEAs. Ja tutvusime AirBnB kaudu Marjaanaga. Joogatädi, kes annab oma tunde Kreekas, armastab teed ja ikoone.

Vot nii hall oligi.

Vot nii hall oligi, filtrit ja šoppimist pole vajagi.

Hommikul võtsime suuna hipsterilinnaosale (Kallio).

Hommikul võtsime suuna hipsterilinnaosale (Kallio).

Paraku

Paraku laupäeva hommikul kõik hipsterid magavad ja praktiliselt mitte midagi ei olnud avatud. Kohvi ja hommikusööki lõpuks siiski leidsime (Kahvila Sävy). Edasi sai tehtud väike ring kaubanduses ning siis suund Sealife’i poole võetud.

Kõige mürgisemad konnad üldse (kollased). Ühel konnal on piisavalt mürki, et surmata 10-20 täiskasvanud meest (üsna suur vahemik...)

Kõige mürgisemad konnad üldse (kollased). Ühel konnal on piisavalt mürki, et surmata 10-20 täiskasvanud meest (üsna suur vahemik…)

Kõik Nemod ja Doryd üle vaadatud, oligi aeg asutada kodupoole. Tunne oli umbes sarnane nagu peegeldub selle kivipersooni näolt. Aga tore oli :)

Kõik Nemod ja Doryd üle vaadatud, järgnes väike trett lõbustusparki ja oligi aeg asutada kodupoole. Tunne oli umbes sarnane nagu peegeldub selle kivipersooni näolt. Aga tore oli 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s